8.Gün

“Çok yapmak istiyorum ama vaktim yok.”

Hepimiz bir koşturmaca içindeyiz. Hiç birimizin vakti yok. Hoşlanmadıklarımızdan vazgeçtim, hoşlandıklarımızdan bahsederken bile hep vakitsizlikten yakınıyoruz. Oysaki zaman doğanın tüm insanlara eşit olarak sunduğu bir olgudur.

“Benim kendime koyduğum bazı standartlarım var. Yerimde saymak istemiyorum.” diyenler için 2020 hedefleri düşünülmeye, planlanmaya başlandı bile. Kalan 10 günlük süre, motivasyonu zirveye çıkarıp, belirlenen hedeflere emin adımlarla yürümek için güzel bir fırsat olabilir. Öncelikle bu senenin değerlendirlmesi gerek tabi. 2018 yılının sonlarına doğru bir karar almıştım. Yıllardır çok istememe rağmen edinemediğim okuma alışkanlığını be sefer edinme noktasında kendimi çok kararlı gördüm. Bu sefer olacaktı, hissedebiliyordum. Ve evet kendime verdiğim sözlerin bir kısmını oluşturan “2019 yılında 30 kitap okuyacağım” hedefimi tamamladım. Bu konuyu bloğumun ilk yazısı olan “İstemeyi Bırak ve Yap” isimli yazımda detaylıca anlatmıştım. Bu alışkanlığı edinme noktasında ilk adımımı atmıştım. Benim için yıllarca arzuladığım ve eksikliğini hissettiğim bir hayal gerçek olmuştu. Ama zamanla yeni bir ihtiyaç doğmuştu. Evet okumak güzeldi daha da güzeli kendine verdiğin sözleri tutabiliyor olmaktı. Okumak güzeldi de bir sıkıntı vardı. Yavaş okuyorum. Mesala bir başkası normal okuyorsa ben böy le ya vaş o ku yo rum. Bu hem sırada okunmayı bekleyen onlarca kitabın kitaplık raflarında yada masa üzerinde tozlanmasına, uzunca bir süre okunmayı beklemesine sebep oluyor. Hem de kişisel olarak okuma şevkimi baltalıyordu. Ve son olarak ta, bilindiği anlamının da yanında hırsızlıktı bu. Kişinin kendi zamanını çalması da bir hırsızlıktır. Kısacası kendi mazanımı çalarak hırsızlık yapıyordum.

Yukarıdan hareketle ya hızlı okuma konusuda kendimi eğitecektim ya da hayatımda okumaya daha fazla zaman ayırmaya çalışacaktım. Sabah 9 akşam 10 çalışan biri olarak her ikisi içinde kendime söz vermem gerçekçi görünmüyordu. Kendime ve hedeflerime daha fazla vakit ayırabilmek adına haftayı 8 güne çıkarmaya karar verdim. Kulağa çok uçuk kaçık geliyor öyle değil mi. Bence de!

Peki haftanın 8.günü olsaydı adının ne olmasını ve hangi günler arasında olmasını isterdiniz?

Haftanın 8. günü diye internette şöyle bir arattığımda hayli yazı buldum özellikle sözlüklerde. Genelde 8.günü cumartesi ve pazar arasına koyarak haftalık tatili 3 güne çıkarma konusunda birleşmiş fikirler vardı. İsmi konusunda üşengeç davranıp salıtesi koyan da vardı, farklı düşünüp cumaöncesi koyan da, ya da yediertesi koyan da. Peki siz haftanın 8.gününe hangi ismi verirdiniz? Yorumlarda belirtebilirsiniz.

Haftanın 8.günü olsa o günde ne yapmak isterdiniz?

Sadece sizin olan bir gün, iş yok, eş yok, arkadaş yok, sadece siz varsınız? Bu kadar soru yeter diyorsanız, evet haklısınız, o zaman formülü veriyorum. Neyin mi? Bir haftayı 8 gün yapmanın! Günde 3 saat erken kalkan bir insan 21 saat, 3 buçuk saat erken kalkan biri 24 buçuk saat o haftaya eklemiş olur. Ortalama 3 saat daha erken kalkarsak o hafta fazladan bir günümüz olur. Teorikte çok basit olan bu formül, pratikte bir hayli azim, kararlılık ve sabır isteyen bir formül olarak karşımızda duruyor. Bu formül, 8.gün kadar kulağa hoş gelmiyor elbette. Yukarı bahsettiğim hırsızlık örneğini yinelemek istiyorum. Kendi zamanını çalan da hırsızdır. Dolayısıyla bunun kayda değer bir yanı var şüphesiz. Peki haftanın 8.günü olsa siz o günde ne yapmak isterdiniz? Yorumlarda belirtebilirsiniz.

2020 hedeflerim ile ilgili bir yazı ayrıyetten yazmayı düşünüyordum ancak, her sabah 3 saat erkek kalkarak, bunu alışkanlık haline getirmek, sadece 2020 için değil muhtemelen hayatım boyunca yapacağım en iyi şeylerden biri olacaktır. Ayrıntı verecek olursam, genelde 8 ile 8 buçuk arası kalkarım. 2020 Ocak 1 tarihinde bu uyanma saatimi 5’e çekerek günde 3 ile 3 buçuk saat olmak üzere haftada 24 saate yakın bir süreyi yani 1 gün arttırmayı düşünüyorum. Bunu da sürekli hale, alışkanlık haline getirebilmek adına Barış Özcan‘ın “ Zinciri Kırma ” isimli projesinden faydalanmayı düşünüyorum. Bu projenin tanıtım videosuna şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

8.günde ben ne yapacağım?

Çok çalışıyorum da; başka bir şeye bakamıyorum, mazeretimden kurtulacağım. Çok yapmak istiyorum ama vaktim yok, zameretimden kurtulacağım. Yapmaktan zevk aldığım şeyleri yapacağım. Yapmam gerektiğini düşündüğüm şeyleri yapacağım. Kitap okuyacağım, yazı yazacağım, film seyredeceğim, dizi izceleyeceğim, youtube videolarını takip edeceğim, öğreneceğim, öğreteceğim, bloğuma vakit ayıracağım, grafik tasarımı yapacağım, yazılım dili çalışacağım. Genelden özele birçok şey yazılabilir buraya, yapmak istediğim birçok şey var ki, mesela tarih okumaları yapmak istiyorum, modern ortadoğu tarihini öğrenmek istiyorum, en azından genel hatlarıyla fikir edinmek belki de. Sınırlarımızda olan olayları anlayıp yorumlayabilmek adına tarihimizi ve bölgenin tarihini öğrenmek gereklidir. Bu nedenle okuma alanlarımı genişletmek istiyorum. İngilizce öğrenmek istiyorum mesela. Nasıl ki yeni bir kitaba başladığımızda yaratılan dünya, karakterler, olaylar bize bambaşka düşünce yolculuğuna itiyorsa, ingilizce de bizi medeniyet ve kültür anlamında bambaşka dünyaların kapılarından geçmek için gerekli bir anahtardır. Dini okumalar yapmak istiyorum, fıkıh ilmihal tefsr gibi. Yaşamaya çalıştığımız dinin gerekliliklerini kulaktan duyma, aileden görme olarak değil de, okuyarak ve öğrenerek dinimi yaşamak istiyorum. Kısacası yapacak çok şeyim var, dolayısıyla kendi zamanımı çalmak istemiyorum.

2020 Zinciri Kırma Hedefim : Her sabah 5’te kalk!

Barış Özcan, yukarıda resmi gösterilen 2020 Zinciri Kırma Takvimi’ni yeniden tasarladı. Bu kez 1 Ocak’tan başlayan yılın günleri bir yay şeklinde yılın son gününe doğru ilerliyor. Uzaktan bakıldığında oluşturulan zincir bir hedef tahtasına dönüşüyor. Yeni yılda kazanmak istediğiniz iyi alışkanlıklar ya da bırakmak istediğiniz kötü alışkanlıklar için birden fazla zinciri kırma takvimi kullanabilirsiniz. Hedefini belirle. O hedefe ulaşmak için her gün bir şey yap. Yaptıktan sonra da önüne bu takvimi al ve o günün üstüne kocaman bir çarpı koy. Her gün bu işlemi tekrarla. Takvimini çarpılarla doldur. Yan yana gelen bu çarpılardan bir zincir oluştur. Yeni amacın bu zinciri kırmamak! Barış Özcan’ın “zinciri kırma” metodolojisi hakkında ayrıntılı bilgiyi şuradan alabilirsiniz. Bende bu yılın ve muhtemelen tüm hayatımın en büyük hedeflerinden ve başarılarından biri olacak bir hedef belirledim kendime. Her sabah 5’te kalk! Olaya biraz espiri katarak 4,5,6 sırasına uygun şekilde yaptım saat 4:56 alarmını kurdum.

2 Yorum

  1. AvatarDilek Szgn Cevap

    günlük 5 saat uyumayı alışkanlık edinmiş biri olarak yıllardır, uyku sürenizi otuzar dakika eksilterek kendi ritminizi bulmanızı tavsiye ediyorum uzman olmayan bir hadsiz olarak 🙂 gün verimli olsun derken, yarı uyanık gezmek ihtimaliniz de var..

  2. AvatarKadir Cevap

    Merhabalar, yavaş okumak sanırım herkesin başının belası. Şimdiye kadar hızlı okuyan birini görmedim ya da Mark Twain’in deyişiyle; “belki de öyle biri hiç yaşamadı.” 🙂 2020 yılı planlarınız din haricinde neredeyse benim planlarımla aynı. İngilizce öğrenme, yazılım dilini geliştirme, tarih okumaları vs. Değindiğiniz gibi, artı zaman yaratmak veya zamanı tasarruflu kullanarak bu hedeflere ulaşılabiliriz ancak önemli bir noktayı vurgulamak isterim; bütün bunları yaparken sağlığımıza dikkat etmemiz gerekir. Kimi insanların bünyeleri, yaşantısında yapacağı değişiklikleri kaldıramayabilir. Doktor değilim ama başıma geldiği için uyarıda bulunmak istedim. Umarım 2020 yılı herkes için, istediklerini başarabildiği bir yıl olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.