Altered Carbon İncelemesi

“İnsanlık yıldızlara yayıldı. Eski denizciler gibi sonsuz uzayı keşfe çıktık. Ama bilinmeyenin içine ne kadar dalsak da en korkunç canavarlar yanımızda getirdiklerimizdi.”

Bilim-kurgu konulu kitaplar kadar dizi ve filmler de ilgimi çekmiştir hep. Konusunu okuduktan sonra merakıma yenilip bir kaç gün içinde başlayıp bitirdiğim bir dizi oldu kendisi. Her bir bölümü ortalama 45-50 dk olan  ve toplamda 18 bölümden oluşan, Netflix’in 2 sezon halinde yayınladığı dizide insanlık, 25.yüzyılda gezegenler arası yolculuğu ve sonsuz yaşamı bulmuş, galaksinin dört bir yanında hüküm sürmektedir. Peki bu noktada hayat düşündüğümüz kadar güzel mi?

Nasıl Oluyor

İnsanların enselerine yerleştirilen çipler, onların zihninin ve hafızasının kopyasını alıyor. Beden hasar gördüğünde çip başka bir bedene yerleştirilerek bilinç ve yaşam kaldığı yerden devam ediyor. Yani bedenler artık birer kılıftan ibaret olmaktan öte gidemiyor.

Kısaca Konusu

Richard K. Morgan‘ın, Philip K. Dick ödüllü ‘Altered Carbon‘ adlı romanından uyarlanan dizinin konusu kitap ile paralel olduğu bilinmektedir. Kitabı birkaç kez almaya niyetlenmiş olsam da henüz almış ve okumuş değilim. Dizi ile konunun neredeyse tamamen aynı olduğunu okuduğum yorumlardan öğrendim ve keşke konuyu biraz daha geniş tutsalarmış, kitaba bu denli bağlı kalmasalarmış demedim de değil doğrusu.

Bugün, katilimi bulması için birini görevlendirdim.

Depoda dondurulmuş halde geçirdiği 250 yılın sonunda gözlerini Dünya’ya açan Takeshi Kovacs, kendini çözülmesi gereken bir cinayet dosyasının içinde buldu. Kovacs’ın önünde iki seçenek vardı; ya 6 hafta içinde Laurens Bancroft’un kendi evinde nasıl öldürüldüğünü bulacak ve özgürlüğüne kavuşacak ya da yeniden depoya dönecekti. Eski bir polis memuru olan Ryker’ın bedeninde hayata yeniden dönen Kovacs’ı zorlu günler bekliyordu.

1.Sezon Fragman

2.Sezon Fragman

Favori Karakterlerim

Dizide ilk ve ikinci sezon karakterleri farklı aynı zamanda konuları da. Benim favori karakterlerim ilk sezonda Kovacs karakterini canlandıran aktör ve her iki sezonda yer alan yapay zeka Poe. Bu ikisi seyir zevkimi bir hayli arttırdı açıkcası.

 

Sonuç olarak

Her bölüm sonunda bir sonraki bölüme geçmek için can atmıyorsunuz. Dizinin bir bilim-kurgu teması ve yarattığı evren itibariyle beklenti bir hayli yüksek ancak konu kitaba fazlasıyla bağlı kalınarak işlendiğinden biraz sınırlı tutulmuş. İkinci sezonda da ilk sezon oynayan karakterin oynasını bekledim ancak kadro neredeyse tamamen farklıydı. Efsaneler arasına giremeyecek olsa da yine de izlerken keyif aldığım ve yarım bırakmadığım bir dizi oldu. Konusu ilgisini çekmiş olanlara tavsiye ederim.

Twitter Gündemi

https://twitter.com/07_mel_11/status/1246309728050970624?s=20

Bonus 1:

Bonus 2:

Paylaşmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.