Boş Umut

Uzun bir süredir derli toplu bir yazı yazmıyordum. Lakin sanırım hayat ve koşullar, yoğun duygular hisseden insanları bir kâğıt ve kaleme getiriyor. Yazmak, anlatmak isteği ağır basıyor.

Öyle bir dönemde yaşıyor, günlerimizi geçiriyor ve/veya geçirmeye çalışıyoruz ki artık bana ağır gelmeye başladığını hissediyorum.

Yıllar evvel bir yazımda, “Şimdi bana sorsanız, yeniden bir şansımız olsa nasıl bir insan olmak isterdiniz? Ben aynı İrem, aynı insan olmak isterdim” demiştim. Heyhat nasıl da yanılmışım. Nasıl da çocukmuşum, ileriyi, değişmesi gereken şeyleri görmemişim.

İnsan her şeyden kaçıyor, görmezden gelebiliyor da kendinden kaçamıyor. Beyninin içine hapsoluyor. Bir nokta da artık düşünmek istemiyor, kendini kaybettiğini düşünüyor da yine kendinden kaçamıyor.

“Delirsem” diyor ya “Delirsem rahatlayacağım!” diyor da o çizgiye yaklaşıp, yaklaşıp geçemiyor.

Belki bir fotoğraf karesi, bir şarkının bir sözü hatta bazen söze gerek yok bir tını, bir “ÇIT” sesi..

Düzelsin, düzeleyim istiyorsun da her yer karanlık kalıyor. Bir ışık dahi göremiyorsun. Tek bir ışık olsa belki bir adım atacaksın ama yok ve artık olacağına da inanmıyorsun. İşte bu umutsuzluk yıpratıyor seni, beni, bizi… Yine de o kadar tezat bir şekilde, içinde o küçük, aptal bir şekilde bulunun “UMUT” ince ince sesleniyor. “Düzelecek her şey, uğraşmaya devam et, hayat bir mücadele, yıkılamazsın!” diyor. Çoktan yıkılmış bir insan için bu ses çok ufak lakin hala uğraşıyoruz.

Tek bir soru kalıyor tüm bu olanların içinde “Neden?”, “Ne var ki bundan sonra?” Bunun cevabını veremeden, hala bu cevabı bulmaya çalıştığın nokta da o yataktan, kendi yalnızlığından çıkmaya çalışıyorsun. Çoğu zaman nereye gittiğini, neden gittiğini, ne yaptığını ve ne istediğini bilmeden hareket ediyorsun. Belki ne istediğini biliyor lakin ulaşamıyorsun.

Ve modern tıp, yanından geçen her 5 kişiden 4’ünün içinde olduğu, bazısının kabul ettiği, bazısının kabul etmediği ve hatta belki adlandıramadığı bu hale;

“Depresyon”, diyor.

Eğer içinizde bir nokta da o ufak çok ince bir ses ile size seslenmeye çalışan Umudunuza kulak vermeye çalışın. Bunu yapamayanlara veyahut yapmaya çalışanlara ise selam olsun!

Paylaşmak

2 Yorum

  1. AvatarYoulanda Oregel Cevap

    Nakliyat paltformu uygulamamız sayesinde son iki yıl içerisinde binlerce mutlu müşteriye ulaşıldı. Kaliteli hizmet ile ihtiyaç sahiplerini buluşturuyoruz ve onların daha iyi bir hizmet almasını sağlıyoruz. Evden eve nakliyat paltformu bünyesinde görev tüm firmalarımız gerekli belge ve donanımlara sahip kuruluşlardan oluşmaktadır. Her biri kendi alanında yılların birikim ve tecrübesiyle kendini kanıtlamış şirketlerden oluşur. Nakliye ve taşımacılık alanında gösterdikleri bu başarıyı müşterilerden aldıkları yorumlarla kanıtlamış bulunuyorlar.

    https://www.earthspromiseus.com/post/organic-brown-rice/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.