Can Boğazdan Çıkar

Evet, biraz tuhaf bir başlık ile giriş yaptığımın farkındayım. Fakat Mehmet Ali Bulut’un da kitabının ismi olan ‘’can boğazdan çıkar’’, konuyu alışılagelmiş ‘’can boğazdan gelir’’ sözünden daha iyi tanımlıyor. Hiç merak ettiniz mi? Kan grupları ile beslenme arasında bir ilişki var mıdır, varsa nasıl bir ilişki bu?

Bu konuya geçmeden önce kısaca kan gruplarının tarihçesinden bahsetmek istiyorum.

Başlangıçta bütün insanlar sıfırdı. Yani 0 grubu, en eski kan grubudur. Et obur insan, uzun süre sıcak bölgelerde ziraatla uğraşmaya başlayınca bilhassa Mezopotamya’da bu kan grubu mutasyona uğruyor ve A grubu kan ortaya çıkıyor. B grubu ise, Doğu Afrika’dan kuzeye giden ve soğukta yaşayan, et yemeye devam eden insanlarda oluşmuştur. En yeni kan grubu olan AB,  A ve B kan gruplarının kaynaşmasıyla ortaya çıkmış.

Hangi gıdanın hangi kan grubuna faydalı veya zararlı olduğuyla ilgili ilk çalışmalarda genel olarak gözlendiği üzere, proteinlerde bulunan ve lektin denilen bir yağ çeşidi var ki bu yağ çeşidi kan grubumuza göre sağlığımızı olumlu veya olumsuz yönde etkiliyor. Peki, bu etkiyi nasıl mı yapıyor? Kan gruplarının her birinin kendine özel bir yapısı vardır. Bu özel yapıya uygun lektinler kanın akışkanlığını artırır, uygun olmayan lektinler ise kanın akışkanlığını yavaşlatır. Zararlı lektinler kan yoluyla taşınarak damar ve diğer organlara zarar verir bu da hastalıklara davetiye çıkarır.

Şimdi gelelim hangi kan grubu nasıl beslenmeli
0 KAN GRUBU VE BESLENME

Az önce de bahsettiğimiz üzere en eski kan grubu olan 0, avcı kan grubu olarak da adlandırılır ve sindirim sistemleri en eski insanlara göre çalışır. Bu kan grubundaki insanlar, her türlü kırmızı et, deniz ürünü ve kümes hayvanını tüketebilirler. Fakat süt ürünleri ve buğday önerilmez. Kahve ve siyah çay bu grupta kabızlık yapar.

A KAN GRUBU VE BESLENME

A kan gruplarına ilk vejetaryenler diyebiliriz. .Sindirim sistemleri naif ve narindir. Bu yüzden ‘’ağır asitli’’ et ve benzeri gıdaları indirecek enzimleri çok zayıf olduğundan tüketirken zorlanırlar. Tahıl, sebze ve meyve ağırlıklı doğal beslenmelilerdir. Et olarak beyaz et tüketebilirler ama kırmızı etleri tüketmeleri sakıncalı (fakat tüketmek istendiğinde bol sebze ile tüketilmesi önerilir). 0 grubunda olduğu gibi süt ve buğday tüketimi pek önerilmez. Süt ve buğdaygiller mukus oluşumunu arttırır. Bu yüzden tüketildiğinde gırtlağı temizleme ihtiyacı duyuyorsanız süt ve buğdaya intoleransınız var demektir.

Atalarımızın sanki A grubuna atfetmişçesine bir sözü vardır ‘’ kırkına kadar davar eti yiyen, kırkından sonra davarın yediğini yemek zorunda kalır’’

B KAN GRUBU VE BESLENME

Göçebe kan grubu olarak adlandırılırlar. Sindirim sistemleri güçlüdür ve beslenme düzeni esnektir. A grubunun aksine kımızı etler ve süt ürünleri çok faydalıdır, buna karşın beyaz et tüketiminden uzak durmalılar.

AB KAN GRUBU VE BESLENME

En yeni kan grubu olmasından dolayı gizemli kan grubu denmektedir. Diğer kan gruplarının bileşkesi olduğundan dolayı belli bir ayrımı yoktur.  Süt ürünü tüketimi B grubu ile benzerdir. Hindi eti ve deniz ürünleri dışında et tüketimi tavsiye edilmemekte.

Aslında bu listeleri daha da genişletebiliriz fakat genel olarak diyebiliriz ki hazımsızlık yapacak yiyeceklerden uzak durmalıyız. Sebzeler ve yağlardan zeytinyağı her gruba faydalıdır. Ve unutmamalıyız ki her şeyin fazlası zarardır.

Peki, şimdi gelelim kan grubuna göre beslenmek işe yarar mı? Zararı var mıdır?

Genel bir ifadeyle denilebilir ki diyetler sadece kan grubuna göre ayarlanamaz. Kişinin yaşını, boyunu, sağlık durumu vs. göz önün alınarak kişiye özel diyetler hazırlamak en doğrusu olacaktır. Bahsettiğimiz veriler çok genel geçer, ucu açık veriler olduğu için  “Kan grubuna göre beslenmenin zararı şudur.” şeklinde bir yorum bile yapmak doğru olmaz. Yorum yapabilmek için böyle bir beslenme düzenini uygulayan kişilerin ayrı ayrı incelenmesi gerekir.

Bu ilk yazımda merak edip araştırdığım bir konuyu sizlerle paylaştım. Konuda yetkili bir kişi olmamam hasebiyle varsa farkında olmadan yaptığım hatalardan şimdiden affınıza sığınıyorum.

Paylaşmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.