Çok Duydum Ama Okumadım Şampiyonası

Merhaba sevgili okur, dün 1000Kitap üzerinden paylaşmış olduğum gönderide merak ettiğim bir soruyu yönelttim okuyuculara. Soru şuydu; “ ‘Okumayan kalmadı ama ben hala okumadım’ dediğin bir kitap var mı? Varsa aklına ilk gelen kitap hangisi oldu? “.

Gelelim istatisklere. Neredeyse elli kişinin yorum yaptığı soruda öne çıkan bazı kitaplar elbette vardı. Verilen cevaplarada  24  farklı kitap ve  3  farklı yazarın ‘tüm kitapları’ vardı. Öncelikle verilen cevaplardan yola çıkarak oluşturulan listede en çok ismi geçen üç kitabı ters sıra ile sizlerle paylaşacağım. Daha sonra da tüm listeyi tablo halinde paylaşacağım.

 

3

Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

‘Çok duydum ama okumadım’ listesinin 3. sırasında yer alan kitap; Kürk Mantolu Madonna. Türk edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan, Sabahattin Ali tarafından yazılan kitap, 1943 yılında yayınlandı. Sabahattin Ali, 177 sayfadan oluşan kitabını askerlik yaptığı dönemde, çadırında yazmıştır. Dışarıdan sakin ve sessiz duran ama içinde fırtınalar kopan Raif Efendi’nin aşkını anlatan kitap, Sabahattin Ali’nin en ünlü ve en sevilen kitabıdır.

 

2

Şeker Portakalı – José Mauro De Vasconcelos

‘Çok duydum ama okumadım’ listesinin 2. sırasında yer alan kitap; Şeker Portakalı, Brezilyalı yazar José Mauro De Vasconcelos tarafından 1968 yılında yazıldı. Yazarın en tanınan ve en çok okunan kitabı olan Şeker Portakalı, 16 dile çevrildi. Yazar, orijinal dili Portekizce olan kitapta, çocukluğunda yaşadığı olayların izlerinin olduğunu ifade ediyor. 2012 yılında beyaz perdeye uyarlanan Şeker Portakalı ardından gelen, Güneşi Uyandıralım ve Delifişek ile bir seri haline getirildi.

 

1

Tutunamayanlar – Oğuz Atay

Gelelim listenin zirvesine. ‘Çok duydum ama okumadım’ listesinin 1. sırasında yer alan kitap; Oğuz Atay’ın ilk romanı olan Tutunamayanlar, Türk edebiyatının en önemli eserleri arasındadır. Edebiyatta bir devrim olarak nitelendirilen eser, 1970 yılında TRT Roman Ödülü’ne layık görüldü. Oğuz Atay’ın üstün mizah yeteneği, taşlamaları ve ruhsal çözümlemelerinden oluşan kitap hem en çok yarım bırakılan hem de en çok okunan kitaplardan biri. Bu demek oluyor ki kitaba başta adapte olmak biraz zor. Kitabın tadına varıp, yazarın dilini gerçekten anladığınızda ise 671 sayfalık kocaman kitabın, nasıl bittiğini anlamıyorsunuz bile.

‘Çok duydum ama okumadım’ listesinin tamamı

 Kitap İsmi   Sayısı 
Tutunamayanlar 15
Şeker Portakalı 8
Kürk Mantolu Madonna 5
Hayvan Çiftliği 4
Simyacı 4
1984 4
Uçurtma Avcısı 3
Suç ve Ceza 2
Harry Potter 2
Stefan Zweig Kitapları 2
Momo 1
Elif Gibi Sevmek 1
İrade Terbiyesi 1
Kendine Hoş Geldin 1
Yoldaki İşaretler 1
Otomatik Portakal 1
Dönüşüm 1
Elif Şafak Kitapları 1
İskender Pala Kitapları 1
Satranç 1
Kelebek – Henri Charriere 1
Küçük Prens 1
Aşk 1
İnce Memed 1
Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu 1
Muhtasar Osmanlı Tarihi 1
Şu Çılgın Türkler 1

 

Buna benzer merak ettiğiniz listeler varsa yorum olarak yazabilirsiniz. İyi okumalar. Muhabbetle…

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.