Doğu Ekspresinde Cinayet – Agatha Christie

Bir çok kişinin daha önceden öyle veya böyle bir şekilde ismini duygudu yazar, Agatha Christie. Bende çok kez ismini duymuş, kitaplarıyla tanışmak istemiş olsam da ilk kitabını henüz bir hafta önce ilk kez elime aldım. Polisiye ve dedektiflik konularında ün yapmış bir isim olduğunu biliyorum ve oldukça ilgimi çeken konular olduğunu bilmenizi isterim. Hal böyle olunca henüz tarafımca keşfedilmemiş bir hazine değerindeydi kitapları, eğer bahsedildiği ünün hakkını veriyorsa.

Kitabı okurken olayları anlamaya çalışırken çok zorlandığımı söyleyemem. Okurken yorulmak, karakterler, ipuçları, bağlantılar ve olaylar arasında sıkışıp kalmak istemiyordum. Beklediğim gibi de oldu. Akıcılık, kurgu, gerilim, merak uyandırması ve sonunun beklenmedik bir şekilde sonuçlanması gibi olgular başarılıydı. Kitabın sonu beklediğim gibi değildi, en azından ben daha farklı bir katil bekliyordum.

Kitabı bitirdikten sonra 2007 yapımı aynı isme sahip uyarlama filmini izledim. Yönetmen ve senarist yorumlarını katmış olsalarda genel olarak kitaba bağlı kalındığını söyleyebilirim. Ancak filmden beklediğimi alamadım. Tarif edemiyorum neyin eksik olduğunu.  Sanırım bazı kitaplar, kitap olarak kalmalı. 

Kısaca Kitabın Konusu

İstanbul’dan aldığı yolcular ile Londra’ya hareket eden Doğu Ekspresi, güzergah üzerine düşen kar kütlesine saplanan tren gece yarısı durmuş ve yoluna devam edemeyecek durumdadır. Ertesi gün yapılan kontroller sonucu tüm yolcuların sağsalim trende olduğu anlaşılır. Ancak defalarca bıçaklanarak öldürülen Amerikalı yolcunun kompartımanının kapısı içeriden kilitlidir. Yolculardan biri olan dedektif Hercule Poirot bu olayı çözmek için kollarını sıvıyor ve trendeki her yolcuya potansiyel bir suçlu gözüyle bakıp, dikkatle sorgulamaya başlıyor. Tüm yolcuları baştan sona ikişer kez sorgulayan dedektif, cinayetin arkasındaki sır perdesini iki farklı şekilde aralamayı başarıyor.

Okur-Zaman Puanı

‘Doğu Ekspresinde Cinayet’ kitabının Okur-Zaman puanını bir hayli yüksek, yani  8  olarak veriyorum. Kırdığım iki puanın nedeni ise yukarıda söylediğim gibi sonunun beni tatmin etmemiş olmasıydı. Şaşırtıcıydı ama istediğim sanırım o değildi. Yazarı ya da kitabını benim gibi çok duymuş ancak okumaya fırsat bulamamış, daha farklı öncelikteki kitaplara yer vermiş iseniz, tavsiyem eğer türe ilginiz var ise bir ara fırsat tanıyın bu kitaba.

Paylaşmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.