Ford vs Ferrari

Orjinal adı “Ford vs Ferrari” olan  ve “Asfaltın Kralları” adı ile ülkemizde vizyona giren biyografik, aksiyon ve drama filmi, gerçek hikayeden uyarlanmış. Konusu, 1966 yılında Fransa’da düzenlenen “Le Mans” yarışları. Ancak bu yarışın diğerlerinden bişr farkı var, bir tur ortalama 3. buçuk dakika sürüyor ve toplam 24 saat süren bir yarış, yani dönemin bir hayli presijli yarışlarından.

Bir tarafta; küçük fabrikası, çalışan az sayıda işçisiyle, az sayıda üretilen araçlarına ve ekonomik darboğaza rağmen, pistlerde egemen olan Ferrari var. Diğer tarafta, makineleşmenin ve sanayinin atası sayılabilecek kurumsal ve finansal olarak devasa, ancak pistlerde istediği başarıyı alamayan bir şirket.

Henry Ford II ve Lee Iacocca ikilisi, tuhaf ancak kararlı bir grup Amerikalı mühendis ve tasarımcıdan sıfırdan bir otomobil yapmalarını ister. Otomotiv vizyoneri Carroll Shelby (Matt Damon) ve İngiliz şoförü Ken Miles’ın (Christian Bale) başını çektiği ekip, uzun yıllardır pistlere egemen olan Ferrari’yi Fransa’da düzenlenen 1966 Le Mans Dünya Şampiyonası’nda alt etmek için işe koyulur.

Filmin Fragmanı

Sonuç Olarak

Bu bir film eleştirisi değil, tanıtı-yorum’dan ibaret. Ben filmin koca bir Ford reklamı olmasından korkarken, güzel bir drama hikayesi vermesi ve muhteşem oyunculuklar, filmden beklentimi fazlasıyla karşıladı. Keyifli bir zaman geçirdim diyebilirim. Eş-dostla gidip güzel vakit geçirebileceğiniz, pişman olmayacağınız bir film.

[wp-review id=”5216″]

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.