Hayalini hak et

Post Subtitle

Yıllarca ihtiyacını ya da eksikliğini içten içe hissetmeme rağmen her seferinde bir şekilde ertelediğim ‘yazma’ idealime nihayet “İstemeyi Bırak ve Yap”  isimli yazımla başlangıç yapmıştım. Yazma konusunda yetenekli olduğumdan ya da birtakım iddialarım olduğundan değil, kişisel gelişim uzmanlığına ya da yoşam koçluğuna soyunacağımdan da değil, sadece bana katkıları olacağını düşündüğüm için yazıyorum. İlk yazımda yani kendimi tanıma yolumda ilk adımımda bana güzel yorumlarıyla destek veren, yargılamadan, küçümsemeden ve samimi şekilde çabamı takdir edip destekleyen aileme ve 1000K’dan gelen arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.

Kişinin kıymeti, dilinin altında ve kalemin ucunda gizlidir, onu söz ve yazı, açığa vurur.Ord. Prf. Dr. Ali Fuat Başgil

Yazacak olmamın beni heyecanlandırmasındeki en büyük sebeplerinden biri de süphesiz ki dolaylı ya da doğrudan öğreneceklerimdir. Yazma süreci benim için tamamen birşeyler öğrenme süreci olacak, herkes gibi bildiklerini yazan değil yazdıkça bilen ve öğrenen olacağım. Eğitim ve öğrenim sürecinin planlı ve programlı olması taraftarı olduğum için burada yazacaklarımı da bir plan ve program çerçevesinde yapmayı planlıyorum.

Peki ya şimdi?

Peki bloğumda neler olacak, ben neler yazacağım? Daha doğrusu ne yazabilirim diye kendime sorduğumda ilk etapta birçok konu aklıma gelse de tam olarak hakim olmadığım bir konuda yazı yazmak bana biraz uzak bir düşünceydi, ben daha çok okuduklarımdan, izlediklerimden, duyduklarımdan yazacağım. İçeriklerimi genel olarak aşağıdaki kategorilere ayırabilirim;

1 –  Geleceğe Mektup

 “Yazılan her harf geleceğinize bir köprüdür”  

Hayatta farkında olmasakta sevdiğimiz çok fazla şey vardır, her ne kadar küçük olursa olsun ya da tahmin ettiğimizden çok daha büyük öneme sahip bazı şeyler bunlar. Kişiye göre değişecek olsa bile genel olarak görebiliyor olmak, konuşabiliyor olmak, yürüyebiliyor olmak ya da bir kişinin varlığı bu anne, baba, eş, kardeş gibi ya da iyi bir okulda okumak, iyi bir işe sahip olmak, müzik dinlemeki spor yapmak, yürüyüş yapmak gibi maddi manevi sahip olduğumuz ancak varlığının normalleştiği için hayatımızdaki yerini, önemini, değerinin unuttuğumuz ya da farkında olmadığımız bir çok şey var. Bunları kendime ve nacizane yazdıklarımı okuyacaklara hatırlatması ve sahip olduklarımıza şükrütmek yani şu anki halimizden, korkularımızdan, yetenek ve alışkanlıklarımızdan, durdurmak, devam etmek ve ya yapmaya başlamak istediklerimiz şeylerden bahsederek kendime ve sizlere gelecek yıllarda dünümüze, bu günümüze ve yarınımıza mesajlar ve tavsiyeler ileteceğim yazı serisi olacak “geleceğe mektup”

2 – Tanıtı-Yorum

Okuduğum kitapları, izlediğim dizi ve filmleri, dinlediğim ve gerçekten etkilendiğim müzikleri, takip ettiğim ve herkesin takip etmesi gerektiğini düşündüğüm youtube kanallarını ya da deneyimlediğim herhangi bir aktiviteyi, durumu, olayı sizlere tecrübelerim ve yorumlarımla aktarmaya çalıştığım, bunu yaparken de kendime ve nacizane okuyucularıma tavsiyeler vereceğim ve aynı zamanda yorumlarla tavsiyeler almayı ümit ettiğim yazı serisi.

3 – Keşf-i Hal

Her ay daha önce hiç bir fikrimin olmadığı bir konuda yazı yazmayı planlıyorum. Bu da tabiki o konu hakkında bir ön arıştırma, derin öğrenme, analiz ve sentez süreçlerinden geçtikten sonra yazıma konu olabilir. Bu sayede hem kendim yeni bir şeyler öğrenirken bloğumu da farklı kategorilerde ve konularda zenginleştirmiş olmayı hedefliyorum.  Kitap, film, dizi, müzik, biyografi, başarı hikayeleri, kişisle gelişim, fikirler, motivasyon gibi çeşitli konularda aylık yeni keşifler ile karşınızda olacağımız yazı serisi keşf-i hal.

4 – Listeler

İçeriği yine kitap ağırlıklı olmak koşuluyla farklı konularda ve temalarda biraraya getirilmiş ve derlenmiş listeler.

5 – Konu dışı

Teknoloji, tasarım, gündem, oyunü, ingilizce gibi kitap dışı farklı konularda kayda değer paylaşmayı uygun gördüğüm konularda da birşeyler yazmayı düşündüğüm alanım, konu dışı.

Yazmak harika, aynı zamanda korkunç bir şey. Hafıza kuyusunun, yıllar boyu sıkıca kapalı duran kapağını açıveriyor.

Stephen King

 

Artık sanıyorum ki neden yazdığımı ve ne yazacağımı size ve daha da önemlisi kendime anlatmaya çalıştım. Bundan sonra yukarıda bahsettiğim kategorilerde yazmaya, asıl gaye olan öğrenmeye başlayabilirim. Her seferinde söylediğim gibi ben “bildiğini yazan değil, yazdığını öğrenen” olmak adına buradayım.

Son olarak, bu öğrenme sürecimde bana tavsiyeleriniz ve yapıcı eleştirilerinizi -varsa- de yorum olarak bana iletmeniz beni çok mutlu edecektir. Sağlıcakla…

Paylaşmak

1 Ping

  1. Pingback: İstemeyi Bırak ve Yap – Pars Kitap

3 Yorum

  1. AvatarÇaylak okur Cevap

    Benim için cesaret verici anlam taşıyan bir yazı. İşin bidayetinde olmanız ve tabiri caizse ‘çıraklık’ tan başlamanız, içinde yazma arzusu barındırıp adım atamayanlarımız için de güzel bir rehberlik sunacak. Eleştiri, yargılanma korkusuyla adım atmaya çekinen içimizdeki çocukların ağlayan yanlarını teselli etmekle meşgulüz(m). Kabuğumuzu yırtmamızda bu tarz girişimlerin yeri yadsınamaz.

  2. AvatarAysenur Cevap

    Güzel yazının devamı ne zaman gelecek diye beklenti içerisindeydim karşılandığı için çok mutlu oldum. Yazıyı okuduğum zaman bana cesaret verilen konularında olduğunu belirtmek isterim .Yazınızın devamını bekliyorum. Konu başlıklarına ayırmanız tasarımı ve içeriği güzel bir dergi gibi hazırlıyormuşsunuz gibi geldi . Başarılar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.