Kahve, kendiliğinden bir dildir

Mis gibi kokular yayan kahvemden bir yudum aldım. O an duraksadım ve anın tadını çıkarmaya başladım. Gözlerimi kapadım ve kahvenin derinliklerine doğru bir yolculuk başlattım. Şimdi siz de bu uzun yolculukta bana eşlik etmeye ne dersiniz? Hadi başlayalım..

 

Kahve, kendiliğinden bir dildir.Jackie Chan

KAHVENİN SERÜVENİ

Kahve ağacının ilk bulunduğu yer “qahwah” adında bir yöredir. Bir rivayete göre kahve çekirdeği; bir çobanın sürüsünün bu meyveyi yiyince daha hareketli olduklarını fark etmesiyle bulunmuştur.
Kahve ağaçları bol yağış alan sıcaklığın 18-24 ̊C , yüksekliğin 500-600 m olduğu yerde yetişir. Yeşil çekirdekler olarak toplanan kahve bir süre kurutulur. Kurutulan kahveler kavrularak işlemden geçer. Kahvenin kavrulma miktarı sertlik derecesini ve aromasını etkiler. Kavrulan kahve çekirdekleri öğütüldükten sonra kahve hazırlamaya uygun hale gelir.

ÇEKİRDEK ÇEŞİTLERİ

Arabica; Dünyadaki üretimin %75’ini oluşturur. Arabica kahve çekirdekleri ağırlıklı olarak Latin Amerika, Orta ve Doğu Afrika, Hindistan ve Endonezya’ da 600 m’den yüksekte yetişir.
Robusta; Arabica’dan sonra en sık üretilen kahvedir. Batı ve Orta Afrika’da Güneydoğu Asya ve Brezilya’da yetişir. Vietnam’ da çok üretilen bu kahve çeşidi savaştan sonra uzun bir süre gelir kaynağı olmuştur.

Kahve çekirdekleri çok hassastır. Dünyanın bambaşka yerlerinde yetiştirilen kahve çekirdekleriyle hazırlanan kahveler birbirinden farklı koku ve tatlara sahiptir. Şimdi gelin birazda kahve çeşitlerini inceleyelim. Fakat kahveleri sıralamadan önce kahve ile ilgili birkaç terim öğrenelim;
Gövde: kahvenin ağızda bıraktığı ağırlık ve yoğunluk hissi.
Asidite: Kahve kavurması arttıkça azalan damakta ekşimsi bir aroma bırakan tattır.
Aroma: Kahve öğütüldükten ve demlenip servis edildikten sonra ortaya çıkan tat.

KAHVE ÇEŞİTLERİ

 • Ethiopia Kochere
  Yetiştiği yükseklik; 1900-2250
  Aroma; şeftali, narenciye, karışık meyveler
  Asidite; orta
  Gövde; orta içim – dengeli sertlik
 • Kenya
  Yetiştiği Yükseklik; 1700-1800
  Aroma; narenciye, çalı meyveleri, kuru üzüm
  Asidite; orta
  Gövde; orta içim -dengeli sertlik
 • Brasil Bella Giana
  Yetiştiği Yükseklik; 1270-1500
  Aroma; sütlü çikolata, fındık, meyve
  Asidite; orta
  Gövde; yumuşak içim – hafif
 • Colombia Hulia
  Yetiştiği Yükseklik; 1500-1800
  Aroma; karamel, bitter çikolata, narenciye
  Asidite; orta
  Gövde; güçlü içim – ağır
 • El Salvador Veracuruz
  Yetiştiği Yükseklik; 900-1200 m
  Aroma; çiçeksi, kakao ,çikolata ,erik
  Asidite; orta
  Gövde; orta içim – yoğun aroma

DEMLEME ÇEŞİTLERİ

Chemex, French Press, Aorepress: iri taneli çekirdek
V60: orta taneli çekirdek
Moka pot: ince taneli çekirdek

Chemex: Chemex ısıya dayanıklı camdan üretilmiş kum saatine benzeyen demleme aletidir. Demleme yönteminde kullanılan filtre kağıdı diğer yöntemlere göre biraz kalındır. Hazırlanan kahve saf aromalı ve yumuşak içimlidir.

 

French Press: yaygın olarak kullanılan demleme yönteminde french press bardağının içine iri öğütülmüş kahve çekirdekleri ve sıcak su konur. Kahve 3-4 dk demlendikten sonra press aşağı itilir ve nefis kahveniz hazır.

 

Aeropress: Aeropress, vakum oluşturarak suyun kahve taneleri arasından geçmesiyle kahvenin demlenmesini sağlar. Hazırlanan kahvenin lezzeti ve aroması espresso’ya yakındır.

 

V60: V60 ile kahve, öğütülmüş kahve çekirdeklerinin sıcak su ile filtreden demliğe aktarılması ile demlenir.

 

Moka pot: Ocak üstü olan bu yöntemde moka pot’un aşağıdaki haznesine ince öğütülmüş kahve ve soğuk su konur. Demlenen kahve basınçla yukarı çıkar ve kahve hazır hale gelir. Hazırlanan kahvenin aroması yoğun, içimi serttir.

 

Geriye yaslandım ve kahvemden bir yudum daha aldım fakat soğumuş. Yolculuk uzun sürmüş anlaşılan..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.