İstemeyi Bırak ve Yap

Hayatta herkesin yapmak istediği şeyler vardır. Öyle afilli listelerde ve “ölmeden önce” cümleleriyle başlayan cinsten olanlardan bahsetmiyorum. Gayet sıradan ve gündelik şeyler. İçten içe yapmak istersin ve önünde seni engelleyen herhangi bir sebepte yoktur  ama yine de yapmazsın. Belki ne istediğini bilmiyorsundur ve olmak istediğin kişiyle olduğun kişi aynı kişi değildir, belkide gerçekten istemiyorsundur. Bu sebepten kendine itiraf etmekten bile çekindiğin şeyler vardır. Evet ilk yazıma biraz karamsar giriş yapmış olabilirim ancak umuyorum ki böyle devam etmesin  😊

 

Benim de hayatta isteklerim vardı ve bunları gerçekten isteyip istemediğimi kendime hiç bir zaman soramadım çünkü cevabı beni hiçte hoş olmayan gerçeklerle yüzleştirecekti. Fakat bunu aştım ve şuan bunun hikayesi geliyor. İlk yüzleşmem 2019 yılının başında oldu. İsteklerimin ilki olan “kitap okumak” ile yüzleşme vaktiydi. Herkes ister kitap okumayı, okumayanlar bile. 2019 yılının başına kadar bende onlardan biriydim. Gerçekten isteyip istemediğimi anlamanın tek yolu başlamaktı ve başladım. “2019 yılınında tam 30 kitap okuyacağım” gibi yeni kitap okumaya başlayacak biri için bence fena olmayan bir hedefi 29 Ekim 2019 tarihi itibariyle tamamlamış bulunmaktayım. Geriye dönüp baktığımda  aldığım karar ve bunu yerine getirmekte gösterdiğim azimle kendimi kutluyorum. Zaman zaman hayatın ve iş temposunun akışına kapılmış olsam da hedefimi unutmadım, bu akışta kitap okumaya da yer ayırdım. Bu arada okurlar ve kitapseverler için hazırlanmış sosyal medya platformu olan 1000Kitap ‘ı keşfettim ve sizlere tavsiye etmekten mutluluk duyuyorum. Beni de @parskitap kullanıcı adı ile sitede bulabilirsiniz.

 

Bir başka isteğim de “yazmak”. Evet ne? neden? nasıl? nerede? gibi sorulardan bağımsız, sadece yazmak. Sorular sadece ayrıntıdan ibaretti benim için, salt yazmak istiyordum ama bu güne kadar yazmadım, hem de hiçbir zaman, yazmak isteyen neden yazmasın ki, bu sorunun cevabı da beni istemediğim gerçeklerle yüzleştirebilecekti çünkü. Neydi o gerçek, “yazmak istemiyorsun ve bu senin için sadece bir heves ya da iyi olana güzel olana özenti”. Peki gerçek bu ise ben neden hala bu idealden vazgeçemedim ve sürekli aklımın bir kenarında hep bu istek var ve neden yazanlara özeniyor ve büyük saygı duyuyorum? Kendi içimde kendimle çelişiyordum. Gerçeği öğrenmenin vakti geldi çattı, kendimi keşfetmek adına kendime bir yolculuğu çıkıyorum bu blog ile. Çok mu abarttım altı üstü yazmak! değil mi?  Sonuçta herkes yazabiliyor. Sahi herkes neden yazmıyor? 

 

Artık  “İstemeyi Bırak ve Yap”  mottosuyla başladığım yazma serüvenime 06 Kasım 2019 tarihinde bu yazı itibariyle başlamış bulunmaktayım. Kendime çıktığım bu yolculuğumda, okuduğum kitaplar arkadaşım, Ali Fuad BAŞGİL hocanın bu sözleri de bana rehber olacaktır.
Çalışmak için müsait vakit ve saat bekleme. Bil ki her gün, her saat çalışmanın en uygun zamanıdır. Çalışmak için müsait yer ve köşe arama. Bil ki her yer, her köşe çalışmanın en uygun yeridir.Ord. Prf. Dr. Ali Fuat Başgil

 

Yukarıda teferruat olarak bahsettiğim, yazacağım ama Ne? Nasıl? Neden? Nerede? Ne zaman? yazacağım sorularının cevapları da bir sonraki yazımın konusunu oluşturuyor. O yazıma da şuradan ulaşabilirsiniz.

 

Paylaşmak

1 Ping

 1. Pingback: 8.Gün – Pars Kitap

15 Yorum

 1. AvatarDilek Szgn Cevap

  Kişinin kendine seçebileceği en bitmek bilmeyecek savaşımıdır yazmak 🙂

  Güçlü bir başlangıç.. siz yazın biz okuruz.. başarılar

 2. Avatartıpçı Cevap

  Noktasından virgülüne kadar örnek teşkil eden, her şeyiyle ufkumuzu açan ve cesaret veren çok güzel bir yazı… Devamını heyecan ve sabırsızlıkla bekliyoruz :))
  ” Ancak yazıya geçmiş düşüncenin değeri vardır; geri kalanlar boş çırpınmalardan, rüzgarın alıp götürdüğü bir saatlik hayallerden başka bir şey değildir ”

 3. AvatarAnonim Cevap

  “Sen kendini küçük bir cisim sanırsın, ama en büyük âlem sende gizlidir.” Hz Ali
  İnsan kendini keşfetmesi anlamlandırması ciddi bir fetihtir. Tebrikler…

  1. AvatarAnonim Cevap

   Sen kendini küçük bir cisim sanırsın, ama en büyük âlem sende gizlidir.” Hz Ali
   İnsanın kendini keşfetmesi anlamlandırması ciddi bir fetihtir. Tebrikler…

  1. AvatarAnonimim Cevap

   Ben çok beğendim. Duygularını, düşüncelerini, en önemlisi de hissettiklerini ifade edebilmek için çok çaba sarfeden bir kişi olarak, böyle bi çabaya bayıldım. Kendimi gördüm, Sanki geçmişimi okudum. Ama yazmadığımı farkettim. Bu kazandığım farkındalık da blogun ilk meyvesi olsun 🙂
   Ben de yazacağım.
   Sonuçta herkes yazabiliyor. Sahi herkes neden yazmıyor..?
   Teşekkürler. Daim olması duasıyla..

 4. AvatarHalil Korkmaz Cevap

  Yazmaya başlamanın en güzel ve kolay yolu günlük yazmaktır herhalde. Daha sonra seyahatlerinizi, kendi aile geçmişinizi yazabilirsiniz. Ben böyle başladım ve yazmaktan büyük haz alıyorum.
  Okuyan yok diye yazmaktan vazgeçenlere ise Marco Polo ve İbni Batuta’yı hatırlatmak yeter herhalde. onların çağdaşları hiç hatırlanmazken onlar bu gün bile bir başvuru kaynağı.
  Yazmak özgürlüktür. Yazın lütfen.

 5. AvatarAyşenur Cevap

  Düşüncelerini okuyunca açıkcası çok güzel buldum böyle bir yazıyı okumak bile o kadar sürükleyici ve cesaretlendiriciydi ki **Şuradan ** ulabilirsiniz dediğiniz yere tıklayıp daha yazamamış olmamanız beni meraklandırdı başarılar diliyor ve devamını bekliyorum .Tebrik ediyorum …

  1. AvatarFiseyin Ali Cevap

   Eyy parskitap. Sen ne güzel sitesin yauv. İşte yeni Türkiyenin vizyonu işte Türkiyeyi sırtlayacak olan yeni nesil. Başlamış olduğun bu yolda size muvaffakiyetler diliyorum ve Allah yarr yardımcınız olsun diyorum. Ve ben en komikli bir şeyim

 6. AvatarAnonim Cevap

  Bir dahaki sefere yorum yaptığımda kullanılmak üzere adımı, e-posta adresimi ve web site adresimi bu tarayıcıya kaydet.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.