Merhaba, yayınevi misiniz?

Yeni yılın ilk yazısından herkese selamlar. Bir değişiklik var farkettiniz mi bilmiyorum. Evet, bloğumun isminde bir değişiklik yapma kararı aldım. Sebepleri var elbette, sıkıldığımdan ya da ayran gönüllülükten değil. Maalesef istemeye istemeye değiştirmek zorunda kaldım. Yine de ‘tebdili mekanda ferahlık vardır’ deyip yeni ismimize ve yeni logomuza geçiş yaptım.

Milyar Milyon Değer Biçilen Hosting Domain Yenileme Ücreti

Bunun ilk sebebi, hosting ve domain hizmeti sürelerinin 17 Ocak 2020’de dolacak olması. Bu hizmetler bileniniz vardır yıllık olarak kiralanır ve her yıl hizmet lisansınızı yenilemeniz gerekmektedir. Benim kullandığım hosting firması yenileme ücretlerinde bir hayli fazla fiyat çıkarması. Aşağıdaki ekran resminde de göründüğü üzere 600 tl civarı bir fiyat veriyor site güncelleme hizmeti için. Böyle bir hizmet için oldukça fazla sayılabilecek bir miktar bu.

Merhaba, Yayınevi misiniz? Sorunsalı

İkinci bir sebep ise ‘ParsKitap’ isminin çok fazla kişi tarafından yayınevi olarak algılanması idi. Bu konuyla ilgili şu bağlantıdan ulaşabileceğiniz ‘Hakkımda’ yazımın ilk paragrafında da bahsettiğim üzere ben ne bir kitapevi, ne bir matba, ne de kar amacı olan bir ticari kuruluş, sadece kendini geliştirmeye çalışan bir okur olduğumu anlatmaya çalışmıştım. Ancak yine de çok doğal olarak bunu okumayan arkadaşlardan aşağıda birkaç örneğini gösterdiğim  şekilde aldığım mesajlar beni düşündürüyordu. Ve işin bir başka tarafı da gerçekten de ‘Pars Kitap’ adında bir yayınevi vardı. Araştırmalarımda bir kitabına denk gelmiş ve onun da satışının olmadığını gördüğüm kitabevi, aşağıdaki soruları soran arkadaşların hiç te haksız olmadıklarını gösteren bir gerçekti.

Yukarıda saydığım sebeplerden ötürü ya blog yazmaktan vazgeçecek ya da farklı bir isimle yazı hayatıma devam edecektim. Ki yazma işinin geçici bir heves mi yoksa başarmak istediğim bir ideal mi olduğunu kendine göstermek için oldukça güzel bir sınavdı. Nitekim göründüğü üzere hala yazmaya çalışmak adına elimden geldiğince imkanları zorlamaya ve hedeflerimden olabildiğince sapmamaya çalışıyorum. Kendime olan saygım bundan başka bir seçenek bırakmazdı zaten bana. Peki yeni ismin yani ‘tek tırnak’ ne anlam ifade ediyor.

Cümlelerin İçindeki Cümle

‘Tek Tırnak’ işareti TDK tanımı ile tam olarak şu şekilde geçmektedir; “Tek tırnak, tırnak içinde verilen cümlenin içinde yeniden tırnağa alınması gereken bir sözü, ibareyi belirtmek için kullanılır“. TDK’nın açıklamasına verdiği örneklerde şu şekildedir.

  • Edebiyat öğretmeni “Şiirler içinde ‘Han Duvarları’ gibisi var mı?” dedi ve Faruk Nafiz’in bu güzel şiirini okumaya başladı.
  • “Atatürk henüz ‘Gazi Mustafa Kemal Paşa’ idi. Benden ona dair bir kitap için ön söz istemişlerdi.” (Falih Rıfkı Atay)

Yukarıdaki örneklerde de görüldüğü üzere tek tırnak, kenfi ifademle cümlelerin içindeki cümlelerde kullanılır. Böyle bir tabir kullanmamın bir diğer sebebi de daha önce okuduğum ve bu blogda incelemesinin de bulunduğu Dune kitabını okuyanların hemen anlayacakları bir alıntı vardır. “Planların içindeki planların içindeki planların içindeki planlar vardır.” Bu alıntıyı kitabı okuyanlar çok iyi anlayacaklardır. Bu cümleden de etkilenerek kendimce bu sloganı uygu gördüm bu siteye. Yeni logo ve yazı dosyalarımın aşağıdadır. Hayırlı olsun inşallah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.