Müntekim İnceliyor #1 – ”Kardeşimin Hikayesi”

Livaneli kitabı 3’e bölmüş.
Ben, Mehmet ve Karar adında 3 bölüm var. Bunu ayrımı görünce aklıma ilk gelen Murat Menteş’in farklı şahısların dilinden, gözünden hikayeyi anlatışı olmuştu. Böyle bir şeyin var olmadığını görünce bu ayrımı gereksiz buldum. Ayrımın mantığı zannımca kitabın o bölümüne hakim olan karakteri vurgulamak.

Kitap genel hatlarıyla üst düzey bir sadelik ve akışkanlıkla işlenmiş. Okuyucuyu yoran bir kısım yok. Hikaye profesyonelce planlanmış. Herhangi bir hata olduğunu sanmıyorum. Hukuki kısımlar için bizzat işin ehli kişilere danışılmış, üzerine titizlenilmiş bir yapıt. Kitapta farklı mekanlar işlenmekle beraber ana mekanımız emekli mühendis olan Ahmet Arslan’ın yaşadığı Çatalca’nın Yalıköy beldesi.

Bir cinayet haberiyle kitaba giriş yapıyorsunuz. Kitap boyunca katil zanlısının kim olduğunu merak ediyorsunuz. Tabi orta kısım hariç. Bu kısımda kitabın asıl hikayesine odaklandığımız için baştaki cinayet olayını unutuyoruz. Kitap içerisinde iki ayrı hikaye barındırıyor. Fakat bir noktada bu hikayeler birbirinden bağımsız. Sürekli hikayeler birleşecek diye bekledim ama maalesef olmadı. Finali çarpıcı kılabilmek adına oluşturulmuş ayrı iki hikaye… Lakin ne final! Kitabın son 100 metresini 9.58 saniyede katettim. Tavsiye ederim 🙂

* Çatalca Yalıköy

 

 

Finale doğru dinlenmelik şarkı tavsiyesi;

 

1K gönderisi için:  https://1000kitap.com/gonderi/66240749

 

Tercüman aracılığıyla yaşanan aşkta en çok ihtiyaç duyulan şey sevgilinin değil, tercümanın sadakatidir.

Müntekim Gıcıybey, 26.03.20

Paylaşmak

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.