Müntekim İnceliyor #3 – Dublörün Dilemması

Bir Müntekim İnceliyoor; İnceldiği yerden kopuyor! yazımıza daha hoş geldiniz efenim.

Bu yazımızda sizlerle çok sevdiğim bir yazar olan Murat Menteş‘in ”Dublörün Dilemması” kitabını pek kıymetli arkadaşım Betül’ün de katılımıyla ele alacağız.

Herkese olduğu gibi kıymetli arkadaşım Betül’e de Murat Menteş okumayı önerdim. Bu önerimi geri çevirmedi. Hangi kitabından başlamam gerekir diye sorduğunda ”Dublörün Dilemması” dedim. Ama neden?

En iyi kitabı mı ? Bana göre Hayır.

Bunun karşılığında para mı alıyorum? Maalesef Hayır sayın Menteş.

Bu yazı başlı başına bir viral mı? ”Ee kalite başlı başına bir reklam tekniğidir.”

Peki neden bu kitap?

Efenim bunun cevabını kısaca şöyle vermek doğru olabilir. Bu kitap Menteş’in ilk romanı. Menteş’in kitaplarının özelliklerinden biri şudur ki; bir önceki kitaplara sürekli atıf yapar. Okuduğunuz kitabının içinde bir önceki kitabından bir karakter çıkıp geliverir. Tanıdık bir ismi ansızın karşınızda buluverirsiniz. Bundan dolayıdır ki olur da Menteş okumaya devam ederse diye başlayacak olanlara evvela bu kitabı önermekteyim.

Gel gelelim kitap hakkındaki muhabbetimize.

Kitabı bitirdiğinde Betül’e kitap hakkındaki fikirlerini sordum. Pek üşengeç olması hasebiyle yazmak yerine ses kaydı attığı için ben de sizlere bu ses kayıtlarını olduğu gibi aktarmak istiyorum.

 Dinliyoruz; 

 

 

Evet.

Dinlediğiniz ses kayıtlarında Betül’ün sürekli öksürmesi, kitabı ve yazarı övüp övüp akabinde son okuyuşum olacak demesi, cümle kuramayınca kendine sinirlenmesi gibi vakaların haricinde kitap hakkında çıkarımları son derece doğru. ( Son kayıtta bahsettiği Pembe karakteri hariç. Öyle bir karakter yok. Muhtemelen Cennet Mahallesi izledikten sonra ses kaydı attığı için kafası karıştı.)

Betül’ün ses kaydında vurguladığı üzere Menteş’in tarzına adapte olmak zor olabilir. Lakin o kafayı yakaladığınızda çok eğleniyosunuz benden söylemesi.

Diğer vurgulanılması gereken kısım başka karakterlerin gözünden hikayenin anlatılması.  Bu durum bazı okurlarda kafa karışıklığı yaratsa da benim görüşümce hikayeyi daha da anlaşılır hale getiriyor. Çünkü aynı hikayeyi başka bir ağızdan onun gözünden okuyorsunuz. Bu da okurlara bambaşka bakış açıları sunuyor.

Öbür yandan düz bir anlatımı sevenlerin bu yazarla yıldızının barışmayacağı aşikar. Kitap içerisinde hikayeden bağımsız fiyakalı cümleler, aforizmalar ve acayip bilgiler yer almakta. Bence eğlenceli ama siz de bir bakın bakalım 🙂

Kısaca Kitabın Konusu

Nuh Tufan, yetimhanede büyümüş, albino bir gençtir. En yakın arkadaşı ise İbrahim Kurban adında, doğuştan zengin bir mucittir. Üniversiteyi bitirmelerine rağmen bir işte dikiş tutturamadıklarından aylak aylak gezmektedirler. Fakat bir gün İbrahim Kurban, çok önemli bir buluş icat eder. Yalnızca iki fotoğrafına sahip olduğu bir insan yüzünün gerçeğe eş bir maskesini yapabilmektedir. Bunu öğrenen Nuh, kendilerine bir iş icar eder ve iş adamlarına özel bir dergiye ilan verir.  ” Aynı anda iki yerde olmanız mı gerekiyor? Bizi arayın!”

Kitabın İsmi ve Karakterler İsimleri

Buna ayrı bir başlık açmak istedim çünkü Menteş tam da bu hususta çok güzel cambazlıklar yapıyor.

Kitabın ismi yanılmıyorsam iki farklı anlam taşıyor.

Dilemma kelime anlamı bakımından ”ikilem” anlamına gelmekte.

Buradan yola çıkarak kitapta bahsi geçen dublörümüzün iki kadın arasında yaşadığı ikileme mi atıf yapılmış? Yoksa Mecnun’un Leyla’sı gibi Dublörün Dilemması mı denilmek istenmiş.

Bilmiyoruz.

Taktir sizin 🙂

Kitaptaki karakterin isimleri ise başlıbaşına düşünme ve gülme sebeplerimiz olabiliyor;
– Nuh Tufan
-Dilara Dilemma
-İbrahim Kurban
-Habib Hobo
-Umur Samaz
-Haydar Baydar
-Şekip Şikeste
-Ferruh Ferman
-Rıza Silahlıpoda ve dahası 🙂

Kitaptan Alıntılar

 

”Birini takip etmenin en iyi yolu, onun önünde yürümektir. Kimse önündeki kişi tarafından takip edildiğini aklına getirmez.”

”Ne yazık ki aşk; hayalin çocuğu, hayal kırıklığının annesidir.”

“Whitcomb Judson, fermuarın mucidi. 21 Eylül 1922’de öldüğünde , Chicago’da bütün fermuarlar yarıya indirilmiş.”

BONUS

Menteş kitaplarının en güzel özelliklerinden biri de belli kısımları müzik eşliğinde okuyacak olmanız. Kitap içerisinde o bölümde dinlenesi şarkıları yazar tarafından servis edilmiş şekilde buluyorsunuz.

İşte o şarkıları sizin için listeledik: 

 

Paylaşmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.