Noktürn ve Chopin

 

Klasik müziği severek dinlememe rağmen anlamını bilmediğim, üzerine düşünmediğim bir kelimeydi noktürn. Fazıl Say’ın konser programını söylerken bu kelimeye değinmesiyle öğrendim, o geceden sonra da unutmadım.

 

Noktürn, duygulu piyano parçalarını tanımlamak için kullanılır. Orijinal haliyle (notturno) İtalyanca bir kelimedir. İngilizce’ye (nocturne) olarak türemiştir  ve  ortaya çıkışı 18.yy’a dayanır. ‘’Gece müziği’’  , ‘’serenat’’ anlamındadır fakat bu dönemdeki kullanımı geceyi çağrıştırmak amaçlı değildi, akşamları çalınan oda müziği besteleri  olarak biliniyordu.

Bugün bizim bildiğimiz manada gece müziği olarak adlandırılmasıysa 19.yy’da gerçekleşti. İlk temsilcisi İrlandalı besteci John Field olmuştur ama bizim aklımıza noktürn denilince Frederic Chopin gelir çünkü daha da popüler olmasını sağlamış ve genişletmiştir.  Chopin’in noktürnleri 21 parçadır ve bunlardan 18’i hayattayken yayımlanmıştır.

  • Chopin’in en iyi 10 noktürn parçasına şuradan göz atabilirsiniz;

İki büyük gurur kaynağımız Gülsin Onay ve Fazıl Say’dan Chopin’in Noktürn eserlerini ayrı ayrı dinledim. Özellikle Chopin: Nocturne No.20 in C Sharp MinörNocturne in E flat major  Op. 9 no. 2 ve Nocturne in B flat minor,  Op. no 1 favorilerim. İki sanatçımız da kendini dünya çapında kanıtlamış isimler ayrıca Gülsin Onay uluslararası alanda istisnai bir Chopin icracısı kabul edilmektedir. Polonya hükümeti, Gülsin Onay’ı Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırmıştır.

  • Fazıl Say ve Gülsin Onay Chopin yorumlarına şuradan göz atabilirsiniz;

Buse Demircioğlu

Dışarıda ne yaptığını bilmeyen insanlığın yaratmış olduğu acıdan uzak sonsuz bir dünya duruyordu ve onun için parlıyordu, sonsuz gökyüzünün altındaki sonsuz yıldızlar...

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.