Şimdi kendi gökyüzümüzde uçmak zamanıdır

Oğuz Kağan’ın ongun olarak seçtiği iki hayvandan biri olan  Pars ‘ın hikayesini “Türk, Hedefine Varmadan Asla Durma” başlıklı yazımla anlatmaya çalışmıştım. Bugün ise Oğuz’un ongun olarak seçtiği ikinci hayvan’ın hikayesi geliyor. Bu yazı aynı zamanda kendimi keşfetme serüvenimin başlangıç yani ilham noktasını anlatacak.

İnsanın kendini keşfetmesi bir diğer deyişle, benliğine yapılan yolculuk vardır. Aradığı bir çok cevabı verebilir kendisine kişi. Yeterki o doğru soruları korkusuzca sorma cesaretini göstersin kendisine. Bugün bu arayışın hikayesi geliyor.

Oğuz’un, “Gökyüzünde yaşadığına, dilediği her yere ulaştığına, cesaretin, gücün, kudretin, egemenliğin, bahtın, devletin bolluğun, bereketin, güvenin mutluluğun ve huzurun sembolü” olduğuna inandıkları için “Simurg” Kuşunu ongun olarak kullanmışlar. Bu kuşun aynı zamanda Fars mitolojisinde de önemli bir yerinin olduğu bilinmektedir. Aynı kuşun farklı kültürlerde farklı isimlerle yer almaktadır. Arap mitolojisinde de, cüsse olarak ciddi derecede büyük boyutlarda tasvir edilmesinde dolayı Anka olarak bilinir. Bizim kültürümezde Simurg ve Anka kelimelerinin birleşimi olan Zümrüdü Anka isminin yanı sıra “Devlet kuşu, Tuğrul, Hüma, Anka-yi mugrip ve Sirenk gibi isimleri de mevcuttur. Batı’da ise Phoenix olarak bilinir.

Ön Asya mitolojisinde başlıca iki önemil efsanevi kuş vardır. Bunlardan birincisi Arapların “Anka” dedikleri kuştur ki, biz Türkler bu kuşun Farsça ve Arapça adlarını birleştirerek Zümrüd-ü-Anka deriz.Prof. Dr. Bahaeddin Ögel

phoenix ile ilgili görsel sonucu

Efsaneye göre, kuşların hükümdarı olan, her şeyi bilen Simurg Kaf Dağı’nın tepesinde, bilgi ağacında yaşar, öleceğini hissettiği zaman ağaç dallarına yuvasını yapar, Güneş dalları yaktığında da dallarla birlikte yanar ve küllerinden yeniden doğarmış.

Bütün kuşlar, Simurg’un bilgeliğine inanırlarmış. Ancak içlerinden onu gören olmamış, bir süre sonra kuşlar da ondan umudu kesmişler. Ta ki kuşlardan biri uzak bir ülkede Simurg’un kanadından bir tüy bulana kadar. Onun var olduğuna inanan bütün kuşlar toplanmış ve Simurg’u bulup yolunda gitmeyen şeyler için ondan yardım istemeye karar vermişler. Ancak Kaf Dağı’na ulaşmak için 7 dipsiz vadiyi geçmeleri gerekiyormuş.

1-İstek Vadisi

Bu vadi, kuşların isteyebileceği her şeyin bulunduğu vadidir. Burada, birçok kuş her şeye sahip olabilmenin büyüsüne kapılıp kaybolmuş.

2-Aşk Vadisi

Bu vadi, gözlerinin sisle kaplandığı, gördükleri şekilleri birer sülün, birer kuğu sandıkları vadidir. Burada, kuşların sisten ve güzelliklerine kapıldıkları kuğulardan, sülünlerden gözleri kör olmuş, birçok kayıp vermişler.

3-Cehalet Vadisi

Bu vadi, her şeyin gözlerine güzel göründüğü vadidir. Buradan geçerken bazı kuşlar hiçbir şeyi önemsememeye başlamış, önemsemedikçe düşünmemiş, düşünmedikçe unutmuşlar, Simurg’u bile unutmuşlar, unuttukça yükleri hafiflemiş ve gülümsemeye başlamışlar ve bir çoğu yolculuğu bırakmmış.

4-İnançsızlık Vadisi

Bu vadi, gittikleri yolun, amaçlarının anlamsız göründüğü vadiymiş. Burada kuşlar Simurg’u bulamayacaklarını, yolda öleceklerini düşünmeye başlamış. O kadar yolu boşuna gittiklerini düşünen kuşlar, geri dönmüş.

5-Yalnızlık Vadisi

Bu vadi, hepsinin kendini yalnız başına hissettiği vadiymiş. Bu vadiden geçerken kuşlar yalnızca kendini düşünmeye başlamış. Bazıları kendi başlarına hareket edip yönlerini kaybetmişler, kendi için avlanmaya gidip büyük hayvanlara yem olmuşlar.

6-Dedikodu Vadisi

Bu vadi, Simurg hakkında birçok fısıltıların yayılmaya başladığı vadiymiş. En arkadaki kuştan en öndekine doğru Simurg ile ilgili bir sürü dedikodu gelmiş en sonunda en öndekine Simurg’un toprak olduğu, gitmelerinin bir anlamı olmadığı söylenmiş. Bunu duyan birçok kuş doğru olup olmadığını hiç önemsemeden, yolundan vazgeçip geri dönmüş.

7-Ben Vadisi

Burada her kuş ayrı bir şey söylemeye başlamış, biri diğerinin kanadını beğenmemiş, diğeri her şeyi bildiğini iddia etmeye başlamış, yanlış yoldan gidildiği söylenmiş… Hepsi bir şey söylüyormuş ve kendi söylediğinin doğru olduğunu kabul ettirip lider olmaya çalışıyormuş. Böylece vadiyi geçip “ben” düşüncesinden uzaklaşana kadar en öne geçmek için birbirlerini ezip durmuşlar.

phoenix ile ilgili görsel sonucu

Nihayet Kaf Dağı’na vardıklarında sadece 30 kuş kalmış. Bu zorlu vadileri aşmayı başaran 30 kuş yuvaya vardıklarında sırrı çözmüş: Farsça “si” otuz, “murg” ise kuş demekmiş. Simurg! Yani, arayışı tamamlayan bu 30 kuş, aslında aradıkları şeyin ta kendisiymiş . Bilgeliğe giden yol, aslında kendilerine yaptıkları bir yolmuş.

simurg ile ilgili görsel sonucu

Bu hikâyedeki 7 vadi, bizim de hayatımızda karşılaştığımız birçok zorluğu temsil ediyor. Başarıya ulaşmak için, nefsine hâkim olup, körü körüne bağlanmadan, düşünen ve kendini geliştiren, başaracağına dair inancını kaybetmeyen, birlik olmayı bilen, sorgulayan ve en önemlisi egosundan uzaklaşan herkes, küllerinden yeniden doğan Simurg olabilir.

Her birimiz birer Simurg olmayı göze almadıkça bataklığımızda, tüneklerimizde ve kafeslerimizde yaşamaktan kurtulamayacağız. Kendi içimizde bizi bize esir eden yanlarımızı farketmedikçe bunu başaramayacağız. Oysa ki şimdi, bu an her birimiz için kendi gökyüzümüzde uçmak zamanıdır

Peki bizim karşımıza çıkan zorluklar neler, bizim aşmamız gereken zorlu vadiler neler? Başarı? Huzur? Mutluluk? Öğrenme? Yazma? Eninde sonunda bizim de aşmamız gereken vadiler olacak. Sabırsız olmayıp, eninde sonunda o vadileri aşıp, kendi içimizdeki o Simurgu bulucağız. Sadece simurga ulaşmaya engel olacak vadileri bulup onları nasıl aşılacağını bulmak gerek ve bu idealde gerekli sabrı ve azmi göstermek. Herkesin Simurgunu bulması dileğiyle! 

BONUS : Türk Anka küşuna benzer. Öldü sanarsın bin doğurur !

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Haziran seçimleri çalışmaları kapsamında, Türkiye’nin geçmişinden bugüne uzanan yolculuğunu anlatan bir reklam filmi yayınlamıştı. Bu reklamda  Zümrüdü Anka kuşu da kullanılmıştı. Filmin 1:30 dakikasında ise kuşun küllerinden doğuşunun tasviri bulunmaktadır.

VİDEONUN SÖZLERİ

“Ey Türkiye, sonsuzlukta yankılanan yolun şimdi başındasın. Sen ki Anadolu’nun kapılarını açan Alparslan, ecdadını yücelten Melikşah’sın. Gördüğün rüyadır hayra alamet, Gazi Osman’ın göğsünü delen o dev çınarsın. Ey Türkiye, geçmişini bil ki geleceğe ışık olasın. Fatih’in dediği gibi ‘Senin kudretinin ulaştığı yere onların hayalleri dahi ulaşamasın.’ Kılıcın yurt tutmak için kavis çizerken havada, İstanbul izler ordunu aşkla bezenmiş hitabında. Toprakları değil, gönülleri fethedensin. Çölü dahi geçerken Hakk’a saygından atından inesin. Süleyman gibi her koşulda zaferi kendine vaat edesin. Ey Türkiye, karşına ordu da çıkar zorba da, hatırla ki sen çürük ipliğe elma dizenlerin üstesinden gelen Abdülhamit’in neferisin. Sen ki Zümrüdü Anka, Bandırma’dan havalanan bir umut, Kurtuluş mücadelesinin siperisin. Naçiz bedenin toprak da olsa Cumhuriyet’inin ilelebet yaşayacağının resmisin. Ey Türkiye, bak ufuktaki yola, tarihini, atalarını, kardeşini kolla. Şimdi elini uzat, başlasın en güçlü devir. Yenilenmek, şahlanmak, dört nala koşmak için. İstikrar ve istikbal için. Kavgayı, kederi, ‘kaderimiz bu’ söylemini geride bırakarak, birlik, bereket, bolluk için. Türkiye’nin dönemi, Türkiye Vakti.”

 

 

ALINTI & KAYNAKÇA

https://www.turkcenindirilisi.com/turktarihi/umay-huma-kusu-simurg-zumrudu-anka-h95471.html

https://www.fikriyat.com/genel/2018/06/19/kullerinden-dogan-zumrudu-anka

https://www.fikriyat.com/edebiyat/2018/08/30/10-maddede-ankanin-hikyesi

https://www.aa.com.tr/tr/vg/video-galeri/cumhurbaskani-erdogandan-zumrudu-anka-paylasimi/148

Simurg Kuşu Efsanesi

Klasik Türk Şiirinde Fantastik Unsurlar #5: Sîmurg Ankâ

Benliğe Doğru Yolculuk: Simurg Efsanesi

6 Yorum

  1. AvatarCan_özüm Cevap

    İnsanların ” kendini keşfetmesi, benliğine ulaşılabilir, kendini değerli kılabilir. “düşüncesini yaratan bir yazı olmuş. Kaleminize emeğinize sağlık…” Herkes birgün kendi gökyüzünde uçabilir umarım..!

  2. Avatarpınar keküllüoğlu Cevap

    Yazıyı çok beğendim, çok doğru insanın dönüp kendi benliğine bakması, kendini tanıması gerek. Bu güzel yazınız için teşekkür ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.