Türkler Geliyor – Adaletin Kılıcı

Kısaca Filmin Konusu ve Akıncılar

Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı, Balkan coğrafyasındaki zulmün önüne geçmek için Fatih Sultan Mehmet’in seçkin savaşçı birliği Akıncıların zorlu mücadelesini konu ediniyor. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’un fethinin ardından rotasını Roma’ya çevirir. Ancak bu sırada Sırp kralı Lazar, Fatih Sultan Mehmet’in Avrupa’daki kararlı ilerleyişinin önüne geçmek ister ve Katolik dünyası ve Papa ile ittifak kurar. Bogomil (Boşnak) katliamı ile Balkan coğrafyasında büyük bir zulme neden olur. Fatih Sultan Mehmet’e ölümüne bağlı olan Akıncılar, Lazar’ın planını bozmak için, harekete geçer. Fatih’in Akıncıları, hak ve adaleti sağlamak ve yaşanan zulme dur diyebilmek için zorlu bir mücadeleye girişir.

Akıncılar : Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk yıllarında görülen ve sınır boylarında gaza amacıyla saldırılar düzenleyen “Gaziler” zamanla akıncılara dönüşmüştür. Savaşta onların ana rolü ön saflarda yer alarak düşmanı demoralize etmek ve bu amaçla gerilla taktiklerini kullanarak düşman birliklerini bozmak veya şoke etmekti. Savaş dışı zamanlarda düşmanın durumunu, yolları ve kuvveti hakkında bilgi toplamak gibi istihbarat görevini yerine getirirdi. Doğrudan doğruya sultandan emir alırlardı. Akıncı eri, canını yüzlerce defa çekinmeden ortaya koyduğu için akıncılara “fedaî, dalkılıç, serdengeçti, deli” gibi isimler verilirdi.

Filmden Notlar

Sinema eleştirmeni değilim ama bir izleyici olarak edindiğim izlenimlerimi paylaşmak istiyorum. Filmde, Türklerin merhameti, şefkati, düşmana korku salan cesareti güzel işlenmiş. Kostümler, dekorlar ve mekan tasarımlarında göze batan, yapay duran sahne yoktu. Özellikle müzikleri ve mehter marşı filmi daha bir izlenesi kılıyor. Filmin; Sırpların, Bogomil (Boşnak) halkına yaptığı zulmü seyirciye aktarmak hususunda başarılıydı ancak, kötülerin işlenişi, yani kötülerin fazla kötü olma durumu biraz abartılmış gibi geldi bana.

Ulusa sesleniş edasıyla, özlü söz buldunmu yapıştır gitsin diyalogları biraz yapay duruyordu. Özellik esas oğlan esas kız sahnelerinde bunu bir hayli hissettik, zaten filmin başı ve sonu bir hayli hareketli iken ortalarında biraz durağanlaşıyor olması da bu ikilinin sahneleri sırasında meydana geliyor. Bunun yerine akıncılara yoğunlaşması, hikayenin baş kahramanının ve arkadaşlarının nasıl akıncı oldukları, lakapları ve karakterleri üzerinde durulup, onlar ile seyircinin duygusal bağ kurmasına izin verilmeliydi. Kendini feda eden karakterler ardından üzüntü duyamayışıma hayret ettim. Ben böyle biri değilim. Bu işte bir terslik var!. Günümüzde komedi filmlerinin bile belli kısımlarında duygusallık yaşayabilirken, bu filmde gözlerimin yaşarmaması, hiç beklemiyordum.

İzler-Zaman Puanı

Bu filmin, ‘hafızamı kaybetsemde, yeniden izlesem’ diyebileceğim bir tadı maalesef yoktu. Bu yönde bir beklentiyle gittiğimden de değil ama olsa güzel olurdu. Ama buna rağmen izlenmesi gereken bir film. Bu yüzden filme puanım, 7. Diriliş ve Kuruluş ile ün kazanmış yapımcıya, ‘daha fazla para kazandırmak için mi gidelim?’ önyargısı ve tepkisi izleyicinin belli bir kesiminde maalesef var. Yine de neden mi bu filme gidilmeli?

Bu Filme Neden Gidilmeli?

Kültürler arası iletişimin ve değişimin bu denli kolay olduğu bu dönemde, kendi kültürümüzü bize hatırlatacak ve bu ideale katkıda bulunacağını düşündüğüm tüm eserlere pozitif ön yargıyla yaklaşıyorum. Özellikle kurgu olan batı süper kahramanlarının, oyuncakları çocuklarımızın ellerinde, kitapları kütüphanelerimizde, filmleri sinemalarımızda, isim yazılı tişörtleri ve kostümleri sokakta isnanların üzerlerinde bolca karşımıza çıkar vaziyette. Hal böyle iken, öyle veya böyle, bir şekilde tarihimi, kültürümüzü bize hatırlatan her filmin, dizinin, kitabın, tiyatronun, bilgisayar oyununun, üretilmesinin ve tüketilmesinin destekcisi olmamız gerekmektedir. Atilla, Oğuz, Alp Arslan, Mete Han, Ertuğrul, Osman, Fatih, Yavuz, Atatürk ve bunun gibi onlarca hatta yüzlerce devlet ve bilim insanının ve dahi tarihimizin çocuklarımıza yani geleceğimize anlatılması aktarılması gerekmektedir. Bunu yaparken, eksiklerimi de görmezden gelelim demiyorum, yapıcı eleştirilerimizi getireceğiz, eserlerimizi kaliteli kılmak adına. Ayrıca film, uluslararası bir dağıtım ve tanıtım kampanyası ile Avrupa, Latin Amerika, ABD, Orta Doğu ve Asya’da da vizyona girecek.

Muhabbetle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.