Yaşamak Güzel Şey

Güneş kendini dağların ardından ışığını saçarak ben geldim diyor yavaş yavaş.
Yatağımdan kalkıyorum, içim burkulmuş kendimi bir hiçliğin içinde buluyorum.
Salgının baş gösterdiği dünyada her gün ölüm haberleri, her gün iyileşen insanlar kendimi adını tanımlayamadığım bir duygunun içinde buluyorum. Evet bu gün de ölen olacak güneşi göremeyecekler, kuşların cıvıltısını duymayacaklar bir daha, ayın o çirkin yüzünü  göremeyecekler ve en önemlisi bir daha o insanlar aynı gökyüzüne bakamayacağız.
Kanepeye oturuyorum, tütünü alıp elim titreye titreye sarıyorum, gözlerimi gökyüzüne dikiyorum, eskisi gibi yine güzel olacak mısın diyorum, baktığım tarafta bulutlar iç içe geçip kendilerini eğlendiriyorlar.
Zaman geçiyor akşam karanlığı hep ölümü getiriyor, buna alışmak ne kadar kötü bir duygu biliyor musun? Biliyorum diyor parçalanmış gönlüm, biliyorum diyor gökyüzü, irkiliyorum hemen gözlerimi kapatıyorum açmak istemiyorum, açmasam ölümler duracak mı diyorum kendime. Durmayacak diyor harap gönlüm.
Hiç tanımadığın insanlar aynı düşünceyi aynı duyguyu seninle hissetmeyen insanları düşünmek nedir biliyor musunuz? İnsanlık…
Hayatımız da hep değişik duygular yaşadık, aşkın kollarında bazen kendimizi kaybettik, ayrılığın kollarında öldük sessiz sedasız, sevdanın kollarında kuş olduk, sigarasız zamanlarda havayı soluduk, yalnız olduğumuz zamanlarda gözlerimizde yağmur gibi gözyaşı aktı, çocukken bahçede çaldığımız elmalar yüzünden utandık, okuduğumuz kitaplarda hep acı çeken kahraman olduk, tanımadığımız insanlara sevdalandık zamansız, dolmuş duraklarında üşüdük.
Kısacası her duyguyu  yaşadık, her duyguyu iliklerimize kadar yaşadık utandık, sıkıldık, üzüldük, ağladık, güldük…
Şimdi yaşadığımız duyguyu anlatmak o kadar zor ki elimiz titriyor anlatamam buna cesaret edemem, buna gücümün yetmediğini anlıyorum, buna çaresizce bakıyorum.
Hayat eve sığıyor, zamanında birçok hayatı gönlümüze sığdırdık, insanoğlunun gönlü çok büyük o kadar büyük ki hayatlar sırayla dizili, iyi ve kötü sığınaklar ama sığıyorlar.
Yemyeşil bahçelerde koşalım, daha taze aşklarda heyecanlanalım, taze ayrılık acılarında sigaralarımızı yakalım yalnızlığımıza bir selam çakalım, yine sofralarda bir ekmeği paylaşalım sevdiklerimizle, sevdiğimiz şarkılarda özlemimiz yine artsın şiddetli bir şekilde, okumadığımız kitaplar, okumadığımız şiirler için heyecanlanalım, sokaktaki dostlarımıza yine sarılalım, kedi tırmalasın, köpek havlasın…
Bu zor günlerde hayatı gönlümüze sığdıralım, bu zor günler de umudu sığdıralım, her insanı düşünelim, belki çoğu konuda tutarsız olabiliriz ama bu konuda hepimizin üstüne düşen bir görev bir sorumluluk var, her insana umut olalım hep beraber, evde kalalım bu sefer de insanları gönlümüze sığdırmayalım, bu sefer hayatı sığdıralım evimize, her birimizin bir umudu bir insanın ölmesini engelleyecek inanalım daha çok inanalım…

Hep bir ağızdan bu şiiri okuyalım;
Yaşamak güzel şey doğrusu
Üstelik hava da güzelse
Hele gücün kuvvetin yerindeyse
Elin ekmek tutmuşsa bir de
Hele tertemizse gönlün
Hele kar gibiyse alnın
Yani kendinden korkmuyorsan
Kimseden korkmuyorsan dünyada
Dostuna güveniyorsan
İyi günler bekliyorsan hele
İyi günlere inanıyorsan
Üstelik hava da güzelse
Yaşamak güzel şey
Çok güzel şey doğrusu.
Melih Cevdet Anday

 

Paylaşmak

1 Yorum

  1. AvatarAnonim Cevap

    Şu zor günler geçirdiğimiz günlerde hergün sabah kalktigimizda kendimizi kontrol edip bugünde iyiyim çok şükür dedigimiz bir zamanda hayatı tekrardan eskisi gibi yaşamak için yazılmış güzel bir yazı kalemine sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.